Archív článků  

Zde naleznete starší články a fotografie, s ohledem na velikost a množství dat vyčkejte na načtení stránky (litebox / prohlížeč fotografií je funkční až po načtení dat).
Zlatý roh / ceny pro Českou poštu

Jako firma s dlouholetou tradicí vytváříme pro firmy a společnosti různé ceny či ocenění. Jednou z nich jsou i ceny pro Českou poštu, které jsme vytvořili v letošním roce.
GOLDEN BLOT

Dne 20.2.2018 se v hotelu Kampa v Praze konalo předávání nominačních cen, které naše firma pro tuto událost nejen navrhla, ale i vytvořila. Bylo nám ctí se podílet na akci, jakou je mezinárodní charitativní projekt GOLDEN BLOT, kde je hlavní patronkou Kateřina Brožová.
Ambiente 2018

Ambiente 2018, které se konalo v termínu od 9. – 13.2.2018 ve Frankfurtu n.M., dopadlo pro naši firmu s více než pozitivním výsledkem. Naše kvalitní práce se sklem byla hodnocena velice kladnými ohlasy, což je pro nás jako pro firmu s dlouholetou tradicí velikým pozitivem a radostí. Pro přiblížení atmosféry na Ambiente přikládáme fotografie nejen hotového stánku, ale také jeho stavbu, kterou jsme si všichni náležitě užili.

   Ambiente 2018

Dovolujeme si Vás pozvat na Ambiente do Frankfurtu n.M., kde budete vřele přivítání v termínu od 9. do 13. února 2018 v hale 6 naší firmou AZ–Design. V letošním roce spolupracujeme s firmou Bohemia Treasury, které zušlechťujeme jejich lisované kolekce a proto jsme se rozhodli završit tuto spolupráci společnou výstavou na výše zmíněném Ambiente. Za naši firmu na Vás čekají nové a originální designové produkty, které vznikaly pod vedením našich designérů, ale také klasické broušené a malované sklo, ve kterém jsme předními výrobci na našem i zahraničním trhu. Budeme velmi rádi, když nás v daných termínech navštívíte. S pozdravem Vaše firma AZ–Design.
Skleněná noc 2017

V pátek 3. listopadu 2017 proběhla akce „Skleněná noc” ve školní sklářské huti v Novém Boru, kde Aleš Zvěřina předváděl i broušení skla.Návštěva ministryně práce a sociálních věcí ČR

V úterý 10. října 2017 naši firmu navštívila v rámci návštěvy Libereckého kraje a Českolipska ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, při které se mohla seznámit s výrobním prostředím provozů brusičů a malování skla, prohlédnout si řadu různých výrobků od polotovarů po finální výrobky.
TrialGP – FIM Trial World Championship 2017

Pro mistrovství světa v trialu jsme byli poctěni možností vyrobit exkluzivní trofeje (4 kategorie soutěže: TrialGP, Trial2, TrialGP women a Trial2 women) konaného ve dnech 9.-10. září 2017 v Sokolově – ČR. Více o akci naleznete i na FB TrialGP , samozřejmě najdete i na našem profilu FB
Potěšilo nás poděkování a zaslání fotografií z akce od zadavatele Ing. Šárky Šafnerové: “Moc děkujeme za nádherné trofeje pro naší akci – Mistrovství světa v trialu, které se konalo tento víkend v Sokolově. Krásné zpracování, návrh, balení a komunikace… vše prostě na jedničku

   Barbara Nanning opět u nás / 2017

Uznávaná holandská výtvarnice Barbara Nanning opět pracovně navštívila studio AZ-design Nový Bor pro finalizaci uměleckého skla broušením, pískováním a zlacením. Produkci Barbary Nanning si můžete prohlédnout na webových stránkách http://barbarananning.nl , kde naleznete i další informace o pořádaných výstavách po celém světě.

Ukázka již hotových výrobků z letošní kolekce (zveřejněno se svolením B. Nanning)
MAX CENA 2016

Předání cen MAX CENA 2016 proběhlo 24.8.2017 při slavnostním ukončení UPC MAX KINO. Bližší informace a videoreportáž najdete na našem Facebooku
Tavení skla dřevem Deštné v Orlických horách 2017

I tento rok se první víkend v srpnu konala akce Tavení skla dřevem, kterou připravila ve spolupráci Obec Deštné v Orlických horách a Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, spolu s novoborskými skláři a taviči a místními nadšenci, kteří tuto tradici sklářství udržují. Firma Aleš Zvěřina & studio AZ-Design se samozřejmě zúčastnila také s ukázkami broušení a malování skla vč. prezentace a prodeje skla.

Ve dnech 4. – 6. 8. 2017 se v zahradě Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách konal již 26. ročník. Bez této tradiční a oblíbené akce, jejíž součástí je tavení skla dřevem si už léto v Deštném nikdo nedokáže představit. Každoročně si tyto Svátky skla nenechá ujít spoustu návštěvníků a i letošní ročník navštívilo spoustu lidí. Návštěvníci mohli na vlastní oči vidět technologii zpracování skla v peci sv. Máří Magdaleny, ve které se topí dřevem – tento postup již nikde jinde není k vidění.

Při těchto Svátcích skla se také prezentovala i řemesla spojená se sklem – broušení skla, malování skla, leptání, rytí, drátování, skleněné korálky, vinutí perel, podmalba na skle, výroba skleněných figurek a ozdob či tiffany výrobky i skleněné vitráže. Nechyběli ani rukodělné dílničky či regionální producenti se svými vyhlášenými produkty. Návštěvníci si mohli vyzkoušet i foukání do píšťaly a odnést si vlastnoručně vyfouknutou kouličku, nebo si mohli zakoupit krásné výrobky ze skla ať už v podobě džbánků, skleniček, pohárků nebo krásné šperky. Jako každoročně závěrem akce proběhla dražba výrobků sklářů.
Výstava Neobvyklá krása skla

Výstava exkluzivního designového skla z dílny Aleše a Zlaty Zvěřinových do Městského muzea ve Dvoře Králové byla pořádána od 1. července do 27. srpna 2017.

Pár fotografií ze zahájení slavnostního zahájení výstavy “Neobvyklá krása skla” 30.6.2017 (Foto Pavel Švajc)

Grál města Nový Bor
Soutěž brusičů skla 2017, Světlá nad Sázavou – ozvěny ze Sympozia

Pohled na hotovou broušenou skleněnou vázu nechává svou jiskrou, zářivostí a lehkostí v pozadí skutečnosti pracnost a náročnost výroby každého detailu. Každá kapka potu je zúročena radostí z povedeného díla, když z polotovaru vznikne během celodenní práce exkluzivní exemplář. Na dokumentačních fotografiích (fotografka Marika Machková) ze sympozia brusič a designer Aleš Zvěřina a asistující manželka Zlata Zvěřinová.

(Všechny fotografie této fotogalerie podléhají autorským právům Mariky Machkové)
Sympozium – Soutěž brusičů skla 2017, Světlá nad Sázavou

Ve dnech 2. – 3. června 2017 proběhlo ve sklárně Bohemia Machine ve Světlé nad Sázavou již tradiční Sympozium / Soutěž brusičů skla.
Do soutěže jsme se letos zapojili vytvořením dvou nových exkluzivních váz, a to technicky náročnou “Mumií” v kategorii Povinný tvar a opticky hravou vázou “Neptun” v kategorii Volná tvorba. Jsme potěšeni, že jsme se mohli zúčastnit soutěže se skvělou atmosférou a přispět tak svým dílem českému sklu, kterým žijeme dnem i nocí.
Trofeje Vzdušný dech (Air Breath) pro XVIII. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů 2017

Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. Studio AZ design i letos realizovalo pro tento festival trofeje, které jsou vyrobeny náročnou technikou kombinace podjímaného a přejímaného skla s rukopisem designera a brusiče skla Aleše Zvěřiny. Ztvárnění trumpety s linkami – osnovou náročným brusem pokračovalo pískováním dalších hudebních motivů – not a hudebních značek. Celková originalita tohoto návrhu je typická a symbolická pro tento hudební festival.
Ceny pro Přívětivý úřad obcí III. typu 2017

Dne 17. května 2017 proběhl druhý ročník slavnostního předávání ocenění Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností. Stejně jako loňský rok i letos jsme vyrobili trofeje pro tuto akci, tentokráte v kombinaci křišťálu, přejímaného a ametystového skla.

Do soutěže se přihlásilo 165 obcí III. typu (a městských částí hl. m. Prahy), tedy 73 % ze všech obcí III. typu. Nejpřívětivější úřady byly letos opět vyhlašovány v jednotlivých krajích a celorepublikově. Nejpřívětivějším úřadem České republiky se letos stal městský úřad ve Žďáře nad Sázavou. Druhým magistrát v Liberci a třetím městský úřad ve Valašských Kloboukách.

Ceny pro Přívětivý úřad 2017Mobilní workshop v hotelu Esplanade – Mariánské Lázně

V sobotu 13.5.2017 jsme na soukromé akci /wellness víkend se zabavným programem/ v hotelu Esplanade v Mariánských Lázních předváděli broušení a malování skla spojené s prezentací a prodejem exkluzivních kousků z naší produkce. Atmosféra byla fantastická, zájem o možnost si vyzkoušet brousit nebo malovat sklo pod širým nebem byl velký.
Účast na veletrhu HOTELEX Shanghai 2017

Ve dnech 28.3.-31.3.2017 jsme se účastnili veletrhu HOTELEX Shanghai and EXPO FINEFOOD 2017, který patří v současnosti nejvýznamnějším, nejrozsáhlejším a nejnavštěvovanějším výstavám v Číně zaměřeným nejen na interiérový design, jako je sklo a nábytek, ale také na hospitality. Naše firma Aleš Zvěřina & studio AZ-Design využila jedinečné příležitosti se představit se svými špičkovými výrobky na velkém a stále rostoucím trhu. Letošní 26. ročník výstavy obsadil veškeré prostory výstaviště v Pudongu. Návštěvníci mohli spatřit zlomek naší produkce a zájem byl opravdu velký.
Slosování dětských vstupenek o akvárium v hodnotě 5.000 Kč

Jako vánoční dárek obdrželi zaměstnanci, kteří mají děti, od firmy ALADIN-GLASS CRAFT s.r.o. / Aleš Zvěřina a Zlata Zvěřinová i dětské slosovatelné vstupenky s hlavní výhrou o kompletně vybavené akvárium v hodnotě 5000 Kč. Slosování proběhlo 5.4.2017 v prostorách Veřejného akvária Česká Lípa a následně byla předána i cena. Vylosovaným a výherním kódem útržku dětské vstupenky byl kupon: AZ 27Výroba exkluzivních váz

Přinášíme vám pár videozáběrů z finalizované výroby zakázkových váz, které na sobě nesou kombinaci broušeného dekoru, pískovaní, zlacení, listrování, malování na skle, lesklé a matné zlacení.
Foukání suroviny pro vázu / pohár z nového sortimentu Royal

Opět necháme nakouknout “pod pokličku” a přinášíme pár fotografií z výroby, tentokráte z hutní výroby polotovarů “královské vázy / poháru”, která bude součástí kolekce Royal Romantic, ale bude zušlechtěna i jako originální kusové exkluzivní kousky s kombinací různých technik malování, broušení, pískování a zlacení.

   


Poděkování za sponzorský dar

Citace: Ráda bych Vám za Sklářské muzeum Nový Bor ještě jednou poděkovala za sponzorský dar věnovaný na vánoční program v muzeu – letos s názvem „Sklářská pohádka“. Program navštívilo v týdnu 10. – 16. 12. 2016 téměř 800 osob, z nichž převážnou část tvořily děti z prvního stupně novoborských základních škol a školek.

Mgr. Tereza Bednářová / kurátorka
Sklářské muzeum Nový Bor
Skleněná noc / 11.11.2016 Nový Bor

Dnes 11.11.2016 proběhla na Vyšší odborné škole sklářské a střední škole v Novém Boru už devátá Skleněná noc. Byli jsme přizváni k této události, kde jsme předváděli broušení a malování skla. Bylo možno vidět průřez našich výrobků. Akce se konala na sklářské škole, kde jsme také studovali a vzpomínali na staré časy, bylo to krásné, za velké účasti návštěvníků nejen z Nového Boru, ale i z celé České republiky. Je super, že lidé ocení náročné řemeslo a mohli si vyzkoušet veškeré techniky ve zpracování skla, máme společnou radost s manželem. Chceme poděkovat všem lidem, kteří dávají část života tomuto řemeslu a pro jeho další rozvoj. Všechny zdravíme, Aleš a Zlata Zvěřinovi.
Skleněné logo LEXUS

Pro firmu LEXUS s pobočkou v Azerbajžánu bylo pro reprezentativní účely vyvzorováno do skla logo firmy, autorem je Aleš Zvěřina, který provedl i finální zpracování. Opět jde o kombinaci butního skla (podstavec) a čirého float skla (logo) s dobroušením, pískovaným a zlaceným nápisem.
Otevření nové prodejní galerie v Praze

6. října 2016 byla slavnostně otevřena v prodejní galerii ARTĚL v Platnéřské ul. 7, Praha 1 – Artěl glass – majitelka Karen Feldman prezentace s novou kolekcí designového skla Aleš Zvěřina ze studia AZ-design, který toto sklo navrhl a vybrousil. Aleš Zvěřina & studio AZ-design zde mj. také představil úplnou novinku: exkluzivní kolekce Black and White.
Výstava FESTIVAL UMĚNÍ / Lysá nad Labem 9. – 11. září 2016

1. výstava historie skla, keramiky a porcelánu na Výstaviště Lysá nad Labem, která se konala ve dnech 9. – 11. září 2016 a kde se prezentovala se svou produkcí i firma Aleš Zvěřina & sklářské studio AZ-design. Součástí instalace byly i brusičské stroje a ukázky broušení skla. Odvážnější si mohli vyzkoušet broušení skla, výstava byla samozřejmě i prodejní akcí a v případě zájmu byla možnost si zakoupit i jakýkoliv výrobek z naší exkluzivní nabídky broušeného, pískovaného a malovaného skla.
Ceny pro Den cyklistiky – DAAK TOUR 2016 Skalice u České Lípy

27. srpna 2016 proběhl ve Skalici u České lípy v rámci Dne cyklostiky 23. ročník veřejného cyklistického silničního závodu DAAK TOUR. Akci jsme sponzorovali jednak originálními cenami (malované vázy), tak i broušenými poháry vzorem PK500 pro 1. místa v kategoriích.

Fotografie z akce naleznete na Rajče.net
Sponzorský dar – ceny pro Český kynologický svaz – ZKO Cvikov

Celorepubliková klubová výstava německých ovčáků probíhala 6. – 7. srpna 2016 na fotbalovém hřišti ve Cvikově.
Pro akci jsme sponzorským darem připravili ceny pro kategorii VA-1 PES a VA-1 FENA.
Jednalo se o vázy v ambru s uměleckým brusem v kombinaci s 3d pískováním.
Skleněná popelnice 2015

Úspěšně jsme dokončili kolekci cen pro Skleněná popelnice 2015 / Krajský úřad Ústí nad Labem. Tato cena je kombinací ruční hutní výroby (přejímané sklo) s broušeným dekorem v kombinaci s pískováním. Přinášíme nejen fotografie samotných cen, ale i pár momentek z předávání (Větruše Ústí nad Labem 28.6.2016).
Sympozium – Soutěž brusičů skla 2016, Světlá nad Sázavou

Ve dnech 3. – 4. června 2016 proběhlo ve sklárně Bohemia Machine ve Světlé nad Sázavou stejně jako v loňském roce Sympozium / Soutěž brusičů skla.
1. místo v soutěži brusičů skla v kategorii Ruční brus / povinný tvar získal pan Aleš Zvěřina. Gratulujeme!


O akci informoval i Českolipský deník vč. fotoreportáže


videoreportáž z dílny BOMMA
Ceny pro Ministerstvo vnitra / Přívětivý úřad 2016

Ve čtvrtek 2.6.2016 jsme předali další naše autorské trofeje (ceny) pro akci Přívětivý úřad 2016 pořadateli MV ČR. Vítězný návrh je kombinací ambrového, rubínového a křišťálového skla s broušenými a pískovanými prvky.

1. místo a skleněnou cenu získal Magistrát města Liberec
Sklářské slavnosti v Novém Boru

Tradiční Sklářské slavnosti se v Novém Boru uskutečnily poslední červnový víkend (24. – 25. 6. 2016) na náměstí Míru, kdy v režii Města Nový Bor a společnosti Kultura Nový Bor, s.r.o. proběhl už dvanáctý ročník, na kterém byla přichystána řada lákadel: sklářský trh, výtvarné dílny nejen pro děti, ukázky sklářských technik, koncerty, divadelní představení, hořící loutky, módní přehlídka aj. AZ-Design se samozřejmě zúčastnil stejně jako předchozí roky. Sklářský trh proběhl v sobotu 25. 6. 2016 cca od 10 do 17 hodin.
Foukání cen pro Skleněná popelnice 2015

Dokumentační video z realizace cen pro KÚ Ústí nad Labem / Skleněná popelnice 2015. Foukání polotovarů proběhlo ve sklárně Ajeto.
Ceny pro VI. kuličkiádu ČSÚ

Ve středu 18. května 2016 proběhla na školním hřišti ZŠ Brigádníků Praha 10 už VI. kuličkiáda ČSÚ. Líbivé ceny (skleněné medaile z křišťálového skla s broušeným dekorem v kombinaci s pískováním) pro tuto zdařilou akci navrhla a zpracovala naše firma Aleš Zvěřina.
Foukání skla v AJETO GLASS LINDAVA / příprava prezentačního videa

V dubnu 2016 jsme zahájili výrobu profesionálního reklamního videoshotu, procházejícího napříč téměř celým výrobním procesem naší produkce, zahrnující broušené, pískované a zlacené sklo, pohlédli jsme i do výroby exkluzivních designových autorských výrobků, nakoukli jsme “pod ruce” brusičům, expedici, malířkám skla a dalším profesím,…

Pár fotografií z 14. dubna 2016 pořízených během natáčení videosekvencí ve sklárně Ajeto.
Barbara Nanning / Coloured Shadows

Výtvarnice Barbara Nanning ve dnech 7.2. – 27.3.2016 se prezentovala v Muzeu Rijswijk / Holandsko kolekcí skleněných plastik, které byly v rámci spolupráce finálně zušlechťěny v našich brusičských dílnách na sklonku roku 2015.

Videoprezentace Barbary Nanning k výstavě skla(Coloured Shadows) v Rijswijk
https://vimeo.com/159460002
Foukání skla v AJETO GLASS LINDAVA / 12. listopadu 2015

Ve sklárně Ajeto Glass Lindava jsme opět vytvářeli vázy a také skleněné plastiky (pyramidy) pro XIII. MFOF.
Svou přítomností nás poctila i Barbara Nanningvíce informací


Pyramidy byly společně s dalšími plastikami vytvořeny jako ceny pro již XIII. ročník Mezinárodního festivalu outdoorového filmu.
Slavnostní zakončení 13. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů vč. předávání cen nejlepším filmařům ve všech kategorií, promítání ukázek vítězných filmů a Best of 13. ročníku MFOF proběhlo 12. prosince 2015 v kině Lucerna – Praha. Bližší informace naleznete na www.outdoorfilms.cz, fotografie z předávání v kině Lucerna Praha si můžete prohlédnout na našem facebooku
Předání daru Azimjonovi Ozotovi, velvyslanci Republiky Uzbekistán v Německu

Unikátní kolekce s názvem “Azimjon Ozotov” – dar pro uzbeckého velvyslance v Německu, která byla předána 16. 10. 2015. Jedná se o soupravu karafy, whisky sklenic a doutníkového popelníku; celý set je kombinací zušlechťovacích technik na olovnatý křišťál s dekorací tradičním broušením, leštěním, matováním, reliéfním pískováním – ornamentu dekoru “Romantic” a monogramu, dále zlacením zlatem, které dotváří harmonii luxusního výrobku. Celá kolekce prezentuje tak české sklářství a jsme poctěni další takovouto zakázkou.

Českolipský deník informoval čtenáře dne 4. listopadu 2015.
Sklářské slavnosti – náměstí Míru, Nový Bor

Mezinárodní sklářské sympozium IGS 2015 V sobotu 3. října 2015 se konaly Sklářské slavnosti v Novém Boru, na náměstí Míru jsme nabídli návštěvníkům tzv. sklářský workshop, ukázky broušení skla na brusičských strojích.

Neuvěřitelný byl zájem dětí o vyzkoušení si vybrousit dekor na skleněnou destičku či dobroušení mističky pod vedením brusičských mistrů a malování na obličej, kterého se ujaly malířky.

Momentky z náměstí


Proběhl samozřejmě i Den otevřených dveří v rámci tzv. Skleněné cesty
s brusičskými a malířskými dílnami firmy Aleš Zvěřina • studio AZ-design (B. Egermanna 322 – Nový Bor).
Výroba atypických skleněných plastik a váz ve sklárně AJETO / 19.8.2015

Brusič Robert Florián
Tavení skla dřevem – Deštné v Orlických horách / 31.7. – 2.8.2015

Ve dnech 31.7. – 2.8.2015 proběhl XXIV. ročník Svátku skla v areálu muzea v Deštné v Orlických horách. Tavení skla dřevem má již za sebou více jak dvacetiletou tradici. V průběhu let se z experimentu výroby tzv. lesního skla stala velká prezentační akce doplněná o bohatý program s návštěvností více jak 2500 návštěvníků. Sklářská historie v Orlických horách tak každý rok ožívá vždy na začátku srpna. K rozpálení a otopu sklářské pece (postavené dle dobových materiálů) se používá výhradně dřevo a sklo se taví původním způsobem. I v tom spočívá jedinečnost akce, která zatím nemá v Evropě ani ve světě obdoby. Pokud jste letos nezavítali, zkuste přijet příští rok ;-) nasát trochu z řemesla typického pro českou kotlinu.

Oficiální plakát (PDF) vč. programu akce ke stažení ZDE >>> http://az-design.cz/dokumenty/plakat_4.pdf (3,73 MB). Firma AZ design zde předváděla broušení skla a malování skla, samozřejmě zde byl k dispozici i prodejní stánek.
Trofej pro Český kynologický svaz

Finální trofej pro Český kynologický svaz, základní kynologická organizace č.503 se sídlem v Novém Boru. Akce se pořádala 4.7.2015 s názvem Oblastní výstava německých ovčáků.
Sympozium – Soutěž brusičů skla 2015, Světlá nad Sázavou / 5-6. 6. 2015

Ve dnech 5.-6. 6. 2015 v prostorách Akademie – VOŠ, Gymn. a SOŠUP proběhlo zahájení soutěže broušení skla. Pořadatel, firma Bohemia Machine (sklárna Bomma), pod záštitou města Světlé nad Sázavou, oslovila zástupce firem a jednotlivců, které vybrali nelepší brusiče skla, aby reprezentovali české řemeslo a ukázali své brusičské dovednosti. V prostorách akademie VOŠ a SOŠUP se setkali všichni účastníci soutěže, kde dostali veškeré informace. Všem bylo popřáno hodně štěstí a kreativity. Soutěž zahájil výkonný ředitel Jiří Trtík, ředitel školy Ing. Jindřich Vodička a další. Poté se účastníci odebrali do brusíren započali svá díla. Každý účastník si přivezl dle svých potřeb své brusičské nástroje (kotouče) a případně využil vybavení školy.
Soutěžilo se ve dvou kategoriích:
1. kategorie – volná tvorba, broušení a návrh provedení broušením na svůj polotovar
2. kategorie – povinná tvorba, kde si soutěžící mohl vybrat ze tří tvarů: váza, mísa nebo polokoule.

Ukončení prvního dne bylo po 16 hodině. Někteří soutěžící měli náročné dekory a ukončili svá díla o několik hodin později. Dále pak byla možnost využití chemického leštění.
Po náročném dnu bylo velice příjemné navštívení prostor sklárny Bomma, kde bylo výborně postaráno o všechny účastníky. Podávala se selátka na rožni, výborné pivo a víno. Bylo to úžasným uvolněním s dalšími příjemnými lidmi, výtvarníky, designery a majiteli sklářských firem. Bylo pěkné, jak brusiči skla mezi sebou vřele diskutovali o svých pracích a dojmech.
Druhý den ráno byla možnost dokončit svá díla po chemickém leštění nebo doladit detaily. Ukončení brusičských prací bylo v 11 hodin. Ve 13 hodin bylo zahájeno na zámku Světlá nad Sázavou slavnostní zakončení, kam byly přemístěny veškeré práce brusičů. Zde měla porota nelehký úkol – musela vyhodnotit nejlepší práce. V porotě zasedl výkonný ředitel Jiří Trtík, ředitel školy Ing. Jindřich Vodička, designér Rony Plesl, designér Michal Froněk, starosta města Jan Tourek a další. Všichni účastníci soutěže a pozvaní hosté včetně médií se přesunuli do Rytířského sálu Světelského zámku.

Mezi soutěžícími byli výborní brusiči ze sklárny Moser, Preciosa, Rona, Sklářský atelier Aleš Zvěřina (brusič a designer skla) a další.

Jsme velice rádi, že naší firmu AZ design reprezentoval Aleš Zvěřina, brusič a designer skla a uspěl – vyhrál 1. místo v kategorii vlastní tvorba s výrobkem pod názvem “Znovuzrození – Rebirth”. Dále získal 3. místo v kategorii povinná tvorba s vázou pod názvem “Sluneční svit – Sunshine”. Je to velký úspěch a gratulujeme! Každý vítěz své kategorie představil své vítězné dílo a jeho záměr. Všem účastníkům gratulujeme a děkujeme za účast. Na závěr proběhla diskuse o českém skle o jeho historii a současnosti. Děkujeme za tyto dva krásné dny ve Světlé nad Sázavou v prostředí brusičských mistrů. Broušení vázy s abstraktním dekorem “Znovuzrození – Rebirth” trvalo autorovi skoro jeden celý den a na konci broušení finální produkt vážil 12 kilo, čili o 3 kila méně, než-li polotovar na začátku.
Trofeje Vzdušný dech (Air Breath) pro XVII. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů / 5. – 6. června 2015

logo Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. Studio AZ design bylo vybráno pro realizaci trofejí pro tento festival.

Trofeje jsou vyrobeny náročnou technikou kombinace podjímaného a přejímaného skla s použitím 3 barev (ambr, křišťál a akvamarín) s rukopisem designéra a brusiče skla Aleše Zvěřiny. Ztvárnění trumpety s linkami – osnovou náročným brusem pokračovalo pískováním dalších hudebních motivů – not a hudebních značek. Celková originalita tohoto návrhu je typická a symbolická pro tento hudební festival.

Fotografie zachycují celý náročný proces výroby exkluzivních trofejí Vzdušný dech.

 

Předávání cen na XVII. Mezinárodní soutěži velkých dechových orchestrů / Ostrava 2015
(Fotografie © Pavel Motan a Dům kultury města Ostravy, a.s.)
Originální váza Nemocnice Česká Lípa pro Kantonální nemocnici v St. Gallenu

Originální váza z limitované série Design 3D – byla předána jako dar Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa vedení Kantonální nemocnice v St. Gallenu ve Švýcarsku v rámci přátelské pracovní návštěvy, která proběhla v rámci výměnných pobytů 25leté spolupráce Kantonu St. Gallen a Libereckého kraje. Dar předal předseda představenstva českolipské nemocnice MUDr. Radek Havlas do rukou Daniela Germanna, Dr. med., ředitele a předsedy představenstva kantonální nemocnice.

Bylo nám ctí, že právě nás oslovila českolipská nemocnice a mohli jsme v našem studiu AZ – design vyrobit originální hranovanou vázu Design 3D. Bonusem pak bylo, že originální barvy vázy se téměř shodují s firemními barvami kantonální nemocnice.
Millefiori – umělecké sklo Barbary Nanning

V listopadu 2014 jsme opět spolupracovali s holanskou výtvarnicí Barbarou Nanning, která nás oslovila s novým projektem “Millefiori – Firebirds”. Finální kompozici můžete obdivovat na Artgenéve 2015 /Švýcarsko,Ženeva/ – http://www.tastecontemporarycraft.com/barbara-nanning, ale také na webových stránkách samotné umělkyně paní Barbary Nanning – http://www.barbarananning.nl.
S paní Barbarou spolupracujeme již několik let, proto byl tento projekt další příjemnou výzvou v naší několikaleté spolupraci.
Ajetofest 2014

Naše studio AZ-design bylo osloveno panem Sobotkou z firmy AJETO na účasti sklářských slavností 4. ročníku AJETOFEST 2014. Ukázky tradičního broušení a malování skla.
Pohár primátora města Mladá Boleslav 2014

Dne 16.-17.8.2014 se konaly závody v akrobacii kluzáků “O POHÁR PRIMÁTORA MĚSTA MLADÁ BOLESLAV 2014”, k této příležitosti byly zhotoveny ve sklářském ateliéru AZ-Design poháry pro vítěze.

Celá fotografie z akce http://www.ateam-mb.cz/galerie-2014/
NOVOBORSKÉ SKLÁŘSKÉ SLAVNOSTI / MEET CZECH DESIGN / 13.-14.6.2014

Transmise na zrekonstruovaných brusičských strojích z 30 let. Tzv. “čápi” – tyto stroje jsme měli možnost odkoupit od mistra p. Švarce ze Světlé nad Sázavou, bylo nám ctí se s ním seznámit. V této době je panu Švarcovi 93 let. Na těchto strojích se vyrobila nejtěžší rytina na světě “potopa světa”, jejíž výroba trvala celý rok a je jediná na světě. Tyto stroje jsme zrekonstruovali, byli v nepoužitelném stavu. Jejich rekonstrukce trvala téměř 2 měsíce. Dne 13.6.2014 byly slavnostně uvedeny do provozu a předvedeny široké veřejnosti na sklářských slavnostech v Novém Boru. Naším cílem je podpora českého sklářství, zejména broušení a designu ve skle.


Další fotografie naleznete na webu Českolipského deníku
Blanka Matragi ve firmě AZ-design

České sklo pro prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina

Váza Putin je realizovanou výzvou pro vytvoření vázy v novém designu pro prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina. Do našeho sklářského studia zavítal milovník českého skla Zouhair Jalloul, se kterým udržujeme úzké vztahy při tvorbě daných projektů. Po několika sezeních a návrzích, které vytvořil designér Aleš Zvěřina, se započala výroba sklářské formy, do které se ve sklárně Bohemia Machine vyfoukly první polotovary – po odsouhlasení jeho vysoké kvality začala v ateliéru Aleše Zvěřiny rafinace řezáním a broušením, které dotvořilo celý design vázy. Pokračovalo se dále mechanickým leštěním a spasováním celkového tvaru. Dalším procesem bylo vyrytí portrétu prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina mistrem rytcem Jaroslavem Šárou, který několik desítek hodin prováděl hloubkovou starou ryteckou technikou vlastní rytinu. Před tímto rytím se uskutečnila samozřejmě návštěva ambasády Ruské federace pro schválení podoby portrétu a dalších ornamentů. Sladěním dobrého designu a vynikajícího řemeslného zpracování sklářských technik vznikla tato unikátní váza pro prezidenta Ruské federace V. V. Putina a je nám ctí a jsme hrdi na to, že jsme mohli vytvořit toto dílo.

Je to reklama nejen pro naše studio, ale hlavně pro české sklářství. Vázu jsme předali dne 11.9.2014.


Lidové noviny 30.9.2014 / Putinovi k narozeninám dorazí váza z české sklárny

Až bude ruský prezident Vladimir Putin slavit za týden své dvaašedesáté narozeniny, rozbalí si v záplavě dárků i unikátní broušenou vázu z českého sklářského studia Aleše Zvěřiny AZ Design v Novém Boru. Se spolupracovníky designér Zvěřina vytvořil vázu s Putinovým portrétem, znakem Ruské federace a nápisem „Bože, žehnej Rusku“. Bylo to na objednávku Zouhaira Jalloula, obchodníka libanonského původu a vyznavače českého skla. Vázu už převzala ruská ambasáda v Praze, se kterou autoři návrh konzultovali.
Od prvního projektu do konce výroby uplynulo zhruba půl roku a Zvěřina odmítá, že by zakázka nějak souvisela s jeho politickými názory nebo třeba současnou situací na Ukrajině. „Dělám, co mě baví, a mám rád výzvy. A tohle byla velká výzva. Ale také příležitost k prezentaci českého sklářství obecně,“ popisuje důvody, proč kývl na nabídku vytvořit dílo pro autoritářského vládce Ruské federace. Návrh vázy, která je kombinací moderního designu s tradiční technikou rytí, konzultovali tvůrci ze studia AZ Design se zástupci ruské ambasády v Praze. Změn oproti původnímu návrhu prý nebylo mnoho. Původně mělo vázu zdobit vyobrazení Putinova rodiště – Sankt Petěrburgu, v době státníkova narození Leningradu. Místo něj ale rytec nakonec zpodobnil na váze samotného oslavence.
Objednavatel vázy Zouhair Jalloul je taková šedá eminence českého sklářství. Pochází z Libanonu, v roce 1968 v Praze vystudoval Vysokou školu ekonomickou, roky se zabýval vývozem ve Skloexportu, pokoušel se prosadit u nás i s vlastní sklárnou. Zakázka pro Putina není jeho prvním počinem pro světové politiky. Jeho vázu například předával Václav Klaus v Praze Billu Clintonovi. Skleněný dar od Jalloula dostal i třeba George Bush nebo Jean-Claude Van Damme.
České sklářské dary světovým státníkům a umělcům mají dávnou tradici. Vyniká v nich zejména karlovarský Moser, který vytvářel a vytváří unikátní díla pro monarchy, prezidenty, arabské šejky i papeže. Křišťálové glóby z dílny Moseru jako ceny pro vítěze Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech mají doma třeba John Travolta, režisér Oliver Stone, Miloš Forman. Britský hudebník a skladatel Elton John má od Moseru celou sbírku. Objednavatelem pro oficiální dary je třeba Správa Pražského Hradu, ale i fyzické osoby nebo instituce. Například vázu pro thajského krále přijeli do Karlových Varů vybírat osobně zástupci thajského parlamentu.
Jeden z nejprestižnějších sklářských darů obdržela v roce 1995 při své návštěvě v Praze britská královna Alžběta. Společně s tehdejším prezidentem Václavem Havlem dar osobně předával šéf nižborské sklárny Rückl Crystal Jiří Rückl. Královna dostala nižborskou designovou vázu z roku 1929 od proslulé sklářské výtvarnice Ludviky Smrčkové. „Měl jsem osobně tu čest vázu britské královně předat a jsem na to hrdý. Je příjemné podobným způsobem prezentovat tradici i současné mistrovství českých sklářů,“ říká Rückl. Právě zmíněná tradice značně utrpěla v minulých letech krizí celého oboru. „Situace se nyní pomalu zlepšuje. Podobné prestižní zakázky jsou ale stále nesmírně důležité k prezentaci našeho oboru ve světě,” míní předseda sdružení České umění skla Jiří Říha. (přepis článku)

Napsali o nás také v Deník.cz


   

Investor: Zouhair Jalloul • Designer: Aleš Zvěřina • Foukání: Bohemia Machinewww.bomma.cz
Broušení: Aleš Zvěřina & Robert Florián • Rytí: Jaroslav Šára
Den s hejtmanem

Dne 23.1.2014 naši firmu navštívil hejtman Libereckého kraje pan Půta se starostou Nového Boru panem Dvořákem v rámci Hejtmanského dne. Měli jsme možnost představit naši firmu, tradici českého skla a debatovat o aktuální situací ve sklářství. Pan hejtman si vyzkoušel ruční broušení skla.

XVI. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2013

7. – 8. června 2013 v Domě kultury města Ostravy, a.s., Ostrava, ČR
(Pár dokumentačních snímků z výroby trofejí a finální podoba)Ukončení 10. ročníku MFOF

Předávání trofeje “Za celoživotní dílo” Jiřímu Kráčelíkovi při ukončení 10. ročníku MFOF
Skleněná cesta

Den otevřených dveří 6.-7.10.2012 v rámci XI.IGS

logo IGS Nový Bor Dne 6.10.2012 měla veřejnost možnost využít Den otevřených dveří – Skleněná cesta v rámci akce IGS 2012 Nový Bor.

Návštěvníci ve Skleněné cestě mohli navštívit sklářské firmy, studia a ateliéry, které vytvářejí sklářskou řemeslnou tvorbu a prohlédnout si tak provoz sklářské firmy Aleše Zvěřiny a Václava Prokůpka, dozvědět se nové informace o sklářském řemesle a v neposlední řadě obdivovat hotové výrobky, které expedujeme do celého světa. Program byl zábavný i pro nejmenší návštěvníky, kteří si mohli vyzkoušet broušení pod vedením zkušených brusičů. No, bylo toho hodně… :-)

Aleš Zvěřina ve středu zájmu

IGS IGS IGS IGS IGS

Zaměřeno na sklo ;-)

Procházka s objektivem při akci…

NAHORU

 


Aleš Zvěřina, B. Egermanna 322, Nový Bor | e-mail: ales@az-design.cz | © MMXV AZ–design |  Valid XHTML 1.0 Transitional Seo servis S-rank 
SEO webu sledují SEO nástroje.cz